Witryna internetowa firmy EWITAR - strona głównaWitryna internetowa firmy EWITAR - strona główna



Bezpieczne
użytkowanie komputera


Komputer staje się nieodłącznym elementem naszego codziennego życia. W pracy, w domu, u kolegi, w szkole – praktycznie jest obecny wszędzie wokół. Zarówno jako narzędzie pracy, źródło szeroko rozumianej rozrywki, jak i łącznie wykorzystywany obu tych przypadkach. Komputer to na pewno świetna propozycja zagospodarowania wolnego czasu. Zwłaszcza, gdy pogoda zdecydowanie odstrasza nas od wyjścia z mieszkania lub po prostu ogarnia nas nuda. Jak wiele możliwości stwarza komputer, dostrzega prawie każdy z nas. Dlatego tak trudno nam wyobrazić sobie życie bez tego urządzenia. Ile czasu można bezkarnie spędzać przed monitorem? Czy pamiętamy, że mimo wszystkich zalet, użytkowanie komputera wiąże się z pewnymi zagrożeniami dla naszego zdrowia?Przestrzeganie poniższych zasad może w znaczący sposób uchronić nas przed zagrożeniami wynikającymi z użytkowania komputera oraz wpłynąć na bezpieczeństwo nasze i naszego sprzętu komputerowego.

Higiena pracy z komputerem

Dobór właściwej rozdzielczości i częstotliwości odświeżania ekranu monitora

Optymalna rozdzielczość monitora to 1024x768 bądź 800x600 punktów obrazu (pikseli). Przy doborze rozdzielczości monitora należy się kierować możliwościami posiadanego monitora i własnymi preferencjami w odbiorze obrazu.

Komfort odbioru obrazu zależy od jego częstotliwości odświeżania. Przy częstotliwości minimum 85 Hz i wyżej, ekran nie sprawia wrażenia migotania, bardzo męczącego dla oczu. Im częściej ekran jest odświeżany w czasie jednej sekundy, tym spokojniej jest postrzegany przez nasze oko.

Pamiętajmy, iż możemy pomóc naszym oczom. Pracując z tekstem nie próbujmy wczytywać się w czcionkę mniejszą niż siedmiopunktowa, a czarne pismo na jasnym tle działa na oczy najłagodniej.

Ważne, abyśmy wiedzieli również, iż wielogodzinne wpatrywanie się w ekran monitora wiąże się ze zmniejszeniem częstotliwości mrugania (rzadsze zwilżanie powierzchni oka). Grozi to wysychaniem i zmętnieniem rogówki oka oraz stopniową utratą wzroku.

Ustawienie monitora w odległości 50-70 cm od oczu, tyłem do źródła światła

Monitor powinien stać idealnie przed nami: niedopuszczalna jest sytuacja, by trzeba było wykręcać głowę w bok, żeby spojrzeć na ekran. Odległość monitora od naszych oczu również ma kolosalne znaczenie. Monitor ustawiony zarówno w zbyt dużej odległości, jak i za blisko naszych oczu powoduje szybkie męczenie oczu (łzawienie, uczucie pieczenia i szczypania...). Dodatkowo pamiętajmy, aby środek ekranu znajdował się na wysokości naszej brody.

Bardzo duże znaczenie dla naszych oczu ma oświetlenie pomieszczenia lub stanowiska pracy, które powinno być dostosowane do warunków pracy z komputerem. Często mamy wrażenie, iż kineskop monitora pełni funkcję lustra, odbijając padające na niego punkty świetlne. Nie powinno tak być. Refleksy świetlne bardzo szybko powodują zmęczenie wzroku. Rozwiązaniem takiej sytuacji jest ustawienie monitora tyłem do okna, lamp oraz np.: zamontowanie rolet w oknach (ochrona przed światłem naturalnym).

Dobór monitorów spełniających normy niskiej emisji szkodliwego promieniowania

Najnowsze monitory zazwyczaj spełniają te normy. Najczęściej symbole uzyskanych certyfikatów umieszczone są na tylnej ścianie monitorów. Jeśli znajdziesz znak MPR II, TCO 95 lub 99, możesz być pewien, że Twój monitor spełnia kryteria określonej normy, na przykład stopnia emisji promieniowania czy energooszczędności.

Jednak nie tylko monitor ma wpływ na nasze zdrowie. Korzystanie z drukarki laserowej również nie jest bez znaczenia dla naszego organizmu. W trakcie jej pracy uwalnia się ozon. Jest to niezwykle agresywny gaz drażniący błony śluzowe nosa, oczu i krtani. Przypuszcza się, że jest jednym z silniejszych czynników rakotwórczych. Wprawdzie najnowsze drukarki w dużej mierze odfiltrowują ozon, jednak warto wyłączać drukarki wtedy, gdy się z nich nie korzysta. Eksploatacja starszych drukarek powinna ściśle wiązać się zasadą wietrzenia pomieszczeń w regularnych odstępach czasu. Pod wpływem cyrkulacji świeżego powietrza ozon staje się nieszkodliwy.

Aktywna przerwa minimum 15 minutowa po około 2 godzinach pracy (najpóźniej)

Aktywna tzn. odejście od komputera (najlepiej pójście na spacer, spoglądanie przez okno – kolor zielony ma właściwości kojące dla naszych oczu; wykonanie kilku skłonów, przysiadów, podskoków... ). Nie próbujmy oszukiwać swojego organizmu – odpoczynek jest niezbędny. Pamiętajmy, pozostanie przy komputerze i zmiana programu przy którym dotąd pracowaliśmy, np.: z edytora tekstowego na grę komputerową nie jest odpoczynkiem!

Czas przeznaczony na przerwę dla naszego organizmu, przeznaczmy również na dokładne wywietrzenie pomieszczenia, w którym pracujemy.

Ręce powinny być trzymane poziomo na klawiaturze

Blat biurka przy którym pracujemy powinien być tak duży, aby obok prawidłowo ustawionego monitora, (jednostki centralnej) klawiatury i myszy znalazło się na nim jeszcze miejsce dla naszych dłoni i nadgarstków. Nie stawiajmy więc klawiatury na brzegu biurka. W trakcie pracy ma to duże znaczenie dla naszych rąk.

Krzesło z regulacją wysokości i odpowiednim oparciem

Krzesło, czy fotel powinien być wyposażony w podłokietniki, mieć regulowaną wysokość siedziska i kąt ustawienia oparcia. Dodatkowo: podpórka pod stopy i dużo wolnego miejsca na nogi korzystnie przyczynią się dla naszego dobrego samopoczucia

Pamiętajmy: jeśli musimy dłużej pracować przy komputerze, to często zmieniajmy w trakcie pracy pozycję ciała.

Bezpieczna praca z komputerem

Komputer powinien być podłączony do sieci z bolcem uziemiającym, za pomocą listwy antyprzepięciowej

Listwa taka, np.: ACAR, powoduje eliminację skoków napięcia, wyrównanie przebiegu prądu i chroni nasz sprzęt przed ich niszczącym działaniem. Dzięki temu mamy mniejszą szansę na utratę informacji, których nie zdążyliśmy zapisać, w przypadku nagłego wyłączenia się komputera (powodem może być chwilowa, nie dostrzegalna przez nas różnica napięcia prądu).

Powinniśmy się upewnić, czy wszystkie przewody są podłączone do właściwych gniazdek

Ma to głównie znaczenie przed pierwszym włączeniem komputera oraz w sytuacji, gdy zmienialiśmy położenie sprzętu lub przed nami pracował z komputerem ktoś inny. Jeśli od ostatniej naszej pracy upłynął dłuższy okres czasu, również sprawdźmy poprawność połączeń całego zestawu. Niezależnie od tego, warto od czasu do czasu zerknąć na przewody (połączenia komputerowe) i upewnić się, że wszystko jest w porządku (np.: żaden z przewodów nie wypadł z właściwego mu gniazdka).

Najpierw włączamy je dnostkę centralną, później inne urządzenia – wyłączamy w odwrotnej kolejności

Uruchomienie i zakończenie pracy obydwu urządzeń odbywa się równocześnie, jeśli monitor jest zasilany z gniazda umieszczonego z tyłu jednostki centralnej. Aktualnie jednak wszystkie nowe monitory mają niezależne zasilanie podłączane do gniazda sieci elektrycznej (monitor włączamy więc dopiero po uruchomieniu jednostki centralnej i wyłączamy przed wyłączeniem jednostki centralnej).

Pod żadnym pozorem nie wolno zasłaniać otworów wentylacyjnych jednostki centralnej i monitora

Nigdy nie kładźmy na monitorze żadnych kartek, zeszytów (tłumacząc ten fakt np.: brakiem miejsca na biurku), gdyż w ten sposób możemy doprowadzić do uszkodzenia tego sprzętu. Komputer pracując wydziela ciepło. Dlatego też pomiędzy ścianą a jednostką centralną i ścianą a monitorem powinna znajdować się odpowiednia odległość (min. około 5 cm).

Nigdy nie stawiajmy obok komputera żadnych płynów lub łatwo przewracających się przedmiotów

Dotyczy to nie tylko jedzenia (tłustych rąk, a w konsekwencji sprzętu), napojów (zarówno tych w szklankach, butelkach, jak i puszkach), ale również (o czym nie każdy pamięta) np.: wazonu z kwiatami, akwarium... Stanowisko pracy powinno być uporządkowane, bez zagrożeń typu: stos łatwo przewracających się płyt CD czy innych przedmiotów. A jeśli mamy pragnienie, czy mamy ochotę coś zjeść, to jest to świetna okazja, aby odpocząć i odejść od komputera – maszerując do kuchni.

Dzieci dorastające z komputerem u boku, szybciej się rozwijają, szybciej przyswajają wiedzę. Łatwiej im będzie również żyć we współczesnym świecie. To powoli staje się oczywiste dla większości z nas.

Komputer i możliwości z nim związane to ogromne okno na świat, z którego korzystając mądrze, wiele zyskamy. Komputer, może być wspaniałym narzędziem rozwoju i źródłem radości.

Doceniając znaczenie komputera w naszym życiu,
pamiętajmy jednak o tym co najważniejsze, o swoim zdrowiu!

 

Literatura:

  1. Białowąs Janusz, Chmielewska Katarzyna (red.): Informatyka 2000.
    Wydawnictwo Czarny Kruk. Bydgoszcz 2001.
  2. Drogowski Alojzy: Elementy informatyki. Wydawnictwo Czarny Kruk. Bydgoszcz 2000.
  3. Juszczyk Stanisław: Podstawy informatyki dla pedagogów.
    Oficyna wydawnicza Impuls. Kraków 1999.
  4. Bednarski Tomasz, Zieliński Tomasz: Dwa oblicza internetu. www.zdrowie.sanepid.pl
  5. Daszkiewicz Krzysztof, Wittmann Ulrike: PC a zdrowie. www.pcworld.pl
  6. Dziekańska Ewa: Strzeż się! www.chip.pl
  7. Dziecko i komputer. www.republika.pl
  8. Komputer a dziecko. Czy powinniśmy obawiać się gier komputerowych?www.oświata.org.pl
  9. Komputer a oczy. www.republika.pl
  10. Komputer a zdrowie. www.zdrowie.pl
  11. Manowiecki Paweł: Sieciowe przedszkole www.idg.pl
  12. Matysek (lek. med.): Dziecko i komputer. www.mediweb.pl
  13. Zapała Daniel: Dwa oblicza internetu www.nowezycie.pl

Opracowanie:
mgr Ewa Okas

E-mail
e-mail
© EWITAR Mysłowice 2000-2006.
Wszystkie teksty i ilustracje podlegają ochronie prawnej.